13 Mart 2012

Peynirli-Ispanaklı börek

Nasılda güzel olur ıspanaklı börek,çok severiz bizde ailecek :)
Ama bu tarifi sevgili GÜLCAN arkadaşımız yapıp göndermiş sağolsun,ellerine sağlık canım,çok teşekkürler,hemen yayında güzel PEYNİRLİ-ISPANAKLI BÖREĞİN gene bekliyorum :)
Merhaba, bu gün sizlerle birşeyler paylaşayım dedim ama. Yazı yazmakta içimden gelmiyor.En iyisi hemen tarifmi yazayım ve kaçayım.. Böreği 2 tepsi yaptım. biri  peynirli birininde bir tarafı peynirli bir tarafı ıspanaklı. Epey zaman oldu börekleri yapalı. bir türlü paylaşmak için sıra gelmedi....
Malzemeler:
3 Yufka
Peynir
Ispanak
Yumurta sarısı
Susam
Yapılışı:
1. yufka tezgahın üzerine serilir üzerine sıvı yağ ve sudan hazırlanmış sostan yufkanın her tarafına sürülür. Daha sonra 2. yufka serilir yine sos sürülür. Üzerine peynirli harçtan ortasına kare olarak yayılır. sadece üstteki 2. yufka kare olarak  uç kısımları birbirine değecek şekilde kapatılır. 3. yufkada aynı şekilde diğer yufkaların üzerine serilir. Onada yağlı sostan sürülür. Üzerine peynirli harçtan koyulur. Bu yufkada yine aynı şekilde kapatılır. En alttaki yufkada aynı şekilde kapatılarak yağlanmış fırın tepsisine düzgün bir şekilde yerleştirilir. Üzerine yumurta sarısı ve susam sürülerek pişirilir.
       Ispanaklı börekte aynı şekilde, ama kare olarak dökülen harcın yarısını peynirli yarısınıda ıspanaklı yaptım. Evdekilere isteğe göre servis yaptım.Yani artanları değerlendirmiş oldum.
       73. Hafta P.D.Ç.S Etkinliğine ev sahipliği yapan Gülcan'a Çay kahve Bahane Etkinliğine ev sahipliği yapan Nuray'a gönderiyorum. Kolay gelsin arkadaşlar.....

6 yorum:

BENİMDENİZİM dedi ki...

Ayyyy bu böreği kim yapmışsa ellerine sağlık.Çok güzel olmuş.:))))))))
Arkadaşım ben sizler gibi çok vakit ayıramıyorum çokta oynamak istemiyorum geçenlerde bir oynama yaptım şablonda bu arkadaşların yaptıkları varya kayboldu.O yüzden çok deneme yanılma yapmak istemiyorum.evet genelde sana soruyorum sen eskisin epeydir görüşüyoruz yüzüm alışık desem yüz yüze gelmedik.Ama yinede sana soracam hep banane banane banane.Karı sormuşsun evet kar halen var soğuk bizim çocukluğumuzda yaparlardı pekmezle değilmi ama ben hiç yapmadım. Birde şehir merkezindeyiz ya arkadayım. temiz kar yok ayak basmasa bile kömürün kiri var. Tamam teklifin için evet çaylamı korkutacaksın sen beni yani.canın sağ olsun arkadaşım.

hanife dedi ki...

Etkinlik için kurabiye yaptım alırmısın sevgiler..

susamcorekotu dedi ki...

kolay gelsin gülüm,bende çok güzel tatlı var alabilirsin ,önümüzdeki günlerde inşallah senin için tarifler yayınlıyacağım birisi şimdi fırında:))

TURUNCU TATLAR dedi ki...

Canim tarifim seni bekliyor kolay gelsin.

muko dedi ki...

canım her biri çok güzell yapanlara yayınlan canım arkidişime çok teşekkür eder tarifimin seni beklediğini söylemek isterim öperem komacannnnn

Emine Kaya dedi ki...

http://mutfakincisi.blogspot.com/2012/03/cicek-veya-gul-pogaca.html

kolay gelsin :)